Hilda Lindström


Hilda Lindström, Grafiska Sällskapet

Född: 1983

Bosatt i: Falun

E-post: hildalndstrm@gmail.com

Egen hemsida: hildalindstrom

Utbildning:
2018-2019 Sound in Interaction, 15p, Konstfack, Stockholm
2007-2012 Master of Fine Arts, Faculty of Graphics and Media Art, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen
2006-2007 Preparation studies, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen
2005-2006 Praktik, Falu Konstgrafiska Verkstad, handledning av Modhir Ahmed, Falun
2004-2005 Konst och form, Basår, Angeredsateljén, Dalslands Folkhögskola, Göteborg
2002-2003 Folklig väv, Grundår, Institutet för slöjd och hantverk, Sätergläntan, Insjön

Övriga utbildningar & fristående kurser:
2017 Grundkurs i 3D grafik med 3Ds Max, Linnéuniversitet, 15 p
2016 Animation med Flash, Uppsala Universitet, 15 p
2015-2016 Rumänska för nybörjare, Lunds Universitet, 30 p
2006-2011 Studier i Polska, språk och kultur, Wrocław, Polen
2006-2007 Handledarutbildning, Unga Slöjdare, Stockholm

Utställningar i urval:

Separatutställningar:
2018 Der Landebahn 2.0 (Maria Lindström) Abandoned House Gallery, Estland

2016 Pull the trigger, Borlänge konsthall, Borlänge

2015
Hilda på tapeten, Dalarnas museum, Falun
Gold membership (Sorin Dan Cojocaru), Ättiksfabriken Art Space, Falun
Arvid Backlundgården (Staffan Svensson), Svärdsjö

2014 Kulturlidret, Stenebygården, Järvsö

2012 Hilda po polsku, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen

2011
Szwedzki stoł, Galeria Academia Nova, Wrocław, Polen
4432 km (Nina Edling, Jakob Westerberg), Galleri Hörnan, Falun

2009
Dziennik, Brzeg, Polen
Atelejé 209, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen

2008 Mój słownik po szwedcku y po polsku, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen

2006 Ung konst, (Elin Wennman), Dalarnas museum, Falun

Grupputställningar:
2018
Synalpheus pinkfloydi, (Maria Lindström), The 2018 New York City Electroacoustic Music Festival, New York, USA
Future was yesterday, Drone Visions, Färgfabriken, Stockholm
Grafisk udveksling, Danske Grafikeres Hus, Köpenhamn, Danmark
Graafika IIm / Muhu Print 2018 näitus, Tallinna Õpetajate Maja, Tallinn, Estland
Vita havet, Konstfack, Stockholm
Här och där, Grafiska Sällskapet, Husby Konsthall, Stockholm
Der Landebahn, Ljud/videoinstallation (Maria Lindström), Kungliga musikhögskolan, Stockholm
Early Art Pop-Up Session, Musical Composition at KMH, (Maria Lindström) Kungliga musikhögskolan, Stockholm

2017
Fuse, Ättiksfabriken Art Space & Kungliga Musikhögskolan, Stockholm
6th International Latgale Graphic Symposium, Daugavpils Mark Rothko Art Centre, Daugavpils, Lettland
Fragment Evolution, 2nd Kaunas International Print Biennial, Mykolo Žilinsko dailės galerija, Kaunas, Litauen
Fragment Evolution, 2nd Kaunas International Print Biennial, Šiauliai Art Gallery, Vilnius, Litauen
Fika, Grafiska Sällskapet, Stockholm
Falu Konstgrafiska Verkstad 60 år, Dalarnas museum, Falun
Grafiska Sällskapet, Oskarshamns Konsthall, Oskarshamn

2016
Moving Art Project, Stockholm, Göteborg, Malmö, Karlstad, Växjö, Jönköping, Falun, Östersund
8th Douro Biennial 2016, Portugal
1st Virtual Biennial 2016, Douro, Portugal
La Triennale Européenne de l’Estampe Contemporaine 2016, Toulouse, Frankrike
Tomma rum 2016, Bromölla
Falu Konstgrafiska Verkstad, Galleria Joella, Åbo, Finland
Vänner, Grafiska Sällskapet, Stockholm
Falu Konstgrafiska ställer ut, Galleri Hörnan, Falun

2015 Litografi Symposium 2015, Tidaholm

2014
International Mail Art Egypt 2014, Alexandria, Egypten
7ª Bienal Internacional de Gravura do Douro 2014, Portugal

2013
La Triennale Européenne de l’Estampe Contemporaine 2013, Toulouse, Frankrike
Global Print 2013, The Printmaking Nucleus of Alijó, Douro Biennial, Portugal

2012
Bitola International Print Triennal 2012, Makedonien
Miasto Gwiazd, Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk, Żyrardów, Polen
Multicultural Art & Design Open Air – Pokaż Swoją Hondę, Wrocław, Polen
Dyplomy ASP 2013, BWA Avantgarde, Wrocław, Polen
Falun-Lahti-Grafiikkaa/Grafi, Galleria Uusi Kipir, Lahti, Finland

2011 Lahti-Falun-Grafik, Dalarnas Museum, Falun

2010
Made in Poland, Krakowska 180, Wrocław, Polen
Ut och inställningar, Kravallslöjd, Vännäsby, Västerbotten
Swiąteczna Galeria sztuki, Galleria Academia Nova, Wrocław, Polen
Pociag do Nieba, Pojedynek Malarski, ofensywa sztuki, Wrocław, Polen

2009 Galerii za Szkłem,, The Eugeniusz Geppert Academy of Art & Design in Wrocław, Polen

2008 Borders of Perception, Enschede, Holland

2007 The 27th International Mini Print Exhibition, Cadaques, Spanien

2006 1st International Youth Biennale, Alexandria, Egypten

2005 Slututställning Angeredsateljén, Blå stället, Göteborg

Representerad:
Landstinget Dalarna
Borlänge kommun
Gagnef kommun
Jamtli museum
Östersund
International Printmaking Biennial of Douro Portugal

Övrigt:

Medlemskap:
Falu Konstgrafiska Verkstad
Kulturföreningen Ättiksfabriken Art Space
Bildupphovsrätt
KiD (Konstnärer i Dalarna)
KC-Mitt

Litteratur:
Dalarna 2014
Barn & unga, Dalarnas fornminnes och hembygdsförbunds årsbok, Isbn 978-91-87719-04-2

Stipendium:
2018
Ettårigt arbetsstipendium, Konstnärsnämnden
IASPIS, Kulturutbyte i utlandet
Mobility Founding, Nordisk Kulturkontakt

2017 Helge Ax:son Johnsons Stiftelse

2015 Helge Ax:son Johnsons Stiftelse

2006
Falu Kommuns Kulturpris Falun 2006
Award Prize, First International Youth Bienniale, Alexandria, Egypten

Artists in residence
2018
Muhu Print 2018, Nõmmküla, Estland
Grafisk udveksling, Danske grafikere, Köpenhamn
KKV, Malmö
Grafiska Sällskapet, Stockholm

2017 6th International Latgale Graphic Symposium, Daugavpils Mark Rothko Art Centre, Daugavpils, Lettland

2016 Tomma Rum, Bromölla

2012
Outi Heiskanen – Janne Laine Samspel / Interaction Workshop, Grafikens Hus, Mariefred
Multicultural Art & Design Open Air – Pokaż Swoją Hondę, Wrocław, Polen

2008
Borders of Perception, Enschede, Holland

Kulturrådet

2012 Bröderna Molanders Stiftelse

2006 Falu Kommuns Kulturpris Falun 2006

Award Prize, First International Youth Bienniale, Alexandria, Egypten

Curator / Utställningskommissarie:
2017
Fuse, Ättiksfabriken Art Space & Kungliga musikhögskolan, Stockholm
Art Display, Falu Fängelse och Ättiksfabriken Art Space, Falun

2016
Höstsalongen 2016, Dalarnas Konstförening, Dalarnas museum, Falun¬
Griefer, Ättiksfabriken Art Space, Falun

2015
Welcome you are late, Ättiksfabriken Art Space, Falun

Arbetslivserfarenhet:
2018
Kursledare, GrafikAkademin, Kyrkeruds folkhögskola, Årjäng
Grafikpedagog, Demografik, Landstinget Dalarna & Anoda, med stöd av Kulturrådet, Dalarna
Gästlärare, Konstskolan, Folkuniversitetet, Stockholm
Representant (PNP) Konst i Dalarna, Supermarket Art Fair, Stockholm
Konstpedagog, Bästa sommaren, Falu kommun, Falun

2017
Gästlärare, Grafik-Fördjupning, Kyrkeruds folkhögskola, Årjäng
Grafikhandledare, Bästa sommaren, Drop-in workshop, Falu Konstgrafiska Verkstad, Falu kommun
Slöjd och skaparläger, Bästa sommaren, Studieförbundet Vuxenskolan, Falun
Lärarvikarie, Estetisk bild-media, Lugnetgymnasiet, Falun
Projektledare Art Display, Falu fängelse, Falun
Ordförande Kulturföreningen Ättiksfabriken Art Space

2016 Konstnärlig handlerdare Konstkollo, Meken, Smedjebacken

2015 Projektledare, Arkitekt för en dag, Dalarnas museum, Skapande skola i Falu kommun för åk 3

2014
Projektledare, Krigare/Warriors, Skapande skola i Falu kommun för åk 3
Volontär, Creative Time Summit, Statens Konstråd, Stockholm
Grafikhandledare, Krakówtriennialen, Meken, Smedjebacken
Grafikhandledare, Konstkollo, Meken, Smedjebacken
Vikarierande konstpedagog, Gruvbäcken, Falun

2013
Grafikhandledare, Evigheten hörde någon ropa hej, Skapande skola, Dalarnas museum och Falu kommun för åk 5
Grafikhandledare, 3Grafik, Dalarnas museum och Falu kommun
Guide, sommarutställnigarna + högtrycksworkshop, Dalarnas museum

Övriga utbildningar & fristående kurser:
2016 Animation med Flash, Uppsala Universitet, 15 p
2015-2016 Rumänska för nybörjare, Lunds Universitet, 30 p
2014-2015 Kreativt entrepenörskap, Leksands Folkhögskola
2006-2011 Studier i Polska, språk och kultur, University of Wrocław, Polen
2006-2007 Handledarutbildning, Unga Slöjdare, Stockholm


Drunken stories I, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories III, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories IV, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories V, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories VI, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories VII, etsning, 15 x 10 cm

Drunken stories IX, etsning, 15 x 10 cm

Darling, screentryck, 1/1, 2012, 70 cm x 100 cm

Straznik, screentryck, 1/1, 2012, 70 cm x 100 cm

Hilda po polsku, screentryck, 1/1, 2012, 70 cm x 100 cm